Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın kökenleri Çin’e dayanıyor O yıllarda Çin tıbbında kullanılıyordu. İlk zamanlar Yeşil çay lüks bir tüketim ürünü iken zamanla halk tarafından tüketilmeye başlandı.

Yeşil Çayın Faydaları

 

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Ulusal kanser enstitüsine göre çaydaki polifenollerin labaratuvar çalışmalarında tümör büyümesini azalttığı gösterilmiş ve ultraviyole UVB radyasyonunun neden olduğu zararlara karşı koruma sağladığı ortaya konmuştur.

Yeşil çay tüketimi fazla olan ülkelerin kanser oranları daha düşük eğilimdedir. Ancak bu belirli popülasyonlarda kanseri önleyen yeşil çay olup olmadığı veya insanların yaşam tarzı faktörlerini bilmek mümkün değildir.

Bazı çalışmalar yeşil çayın aşağıdaki kanser türleri üzerindeki olumlu etkileri göstermiştir:

Mesane, Yumurtalık, Bağırsak, Boğaz, Akciğer, Prostat, Cilt, Mide, Meme

Amerikan Tıp Birliği gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre: 1994 yılından itibaren 40 ila 79 yaş arası 40.000 japon katılımcıyı 11 yıl boyunca gözlemledi ve günde en az 5 fincan yeşil çay içen katılımcılar, günde bir fincan çay içenlere kıyasla( özellikle kardiyovasküler hastalıklardan ölenler) belirgin olarak daha düşük risk altında olduğu ortaya konmuştur.

Alzheimer ve parkinson hastalıklarında faydalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu beyin hücrelerini koruduğu, hasarlı hücreleri de onardığı ortaya konmuştur.

Ağız ve diş sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Düzenli kullanımda çürük oluşumunu önler.

Yağ yakımını ve metabolitik hızı artırır. Diyet yapanların göz bebeğidir.

Yeşil çayın Faydaları ‘ndan bir diğeri de  cilt bakımında da kullanılır olması. Bir miktar pamuğa dökeceğiniz çayı elinize yüzünüze sürebilirsiniz. Yumuşacık yaptığını göreceksiniz.

YEŞİL ÇAY NASIL DEMLENMELİ

Yeşil çay kesinlikle kaynatılmamalıdır. İçerisindeki faydalı yağ ve bileşenler buhar olup uçar yoksa. Çay suyunuz kaynadıktan sonra dört beş dakika bekleyin. (ortalama 80 derece olmalı suyunuz) Ilıyan suyunuza bir çay kaşığı doğal bitki yapraklarını ve hazır poşet çayınızı atın ve üç dört dakika demleyin. Çok fazla demlememenizde önemli bir husus. Demlenen çayınızı fincanınıza doldurup afiyetle içebilirsiniz.

 

YEŞİL ÇAYIN OLASI ZARARLARI

Yeşil çayın içerisinde kafein olduğu için kafeine duyarlı insanlarda uykusuzluk, kaygı, mide bulantısı yaşayabilirler.

Yeşil çayda K vitamini bulunduğundan Coumadin/ varfarin gibi kan inceltici haplar kullananlar dikkatle tüketmeli hatta doktorurunuza danışarak tüketmenizi öneririm.

Yeşil çay ve aspirinin birlikte tüketilmemesi gerekir, ikisi de trombositlerin pıhtılaşma etkinliğini azaltır.

Uyarıcı haplar ile birlikte tüketildiğinde yeşil çay kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir.

Yeşil çay takviyeleri ilaçlarla etkileşime girebilecek yüksek seviyede aktif maddeler içerir. Takviyeye hiç bulaşmayın alın aktardan doğal yeşil yapraklarını onu için anacım.

Özellikle hamile veya emziren kadınlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek veya karaciğer sorunları olanlar, mide ve anksiyete bozukluğu olan insanlar kesinlikle yeşil çay takviyesi kullanmamalıdırlar.

Uzun süre aç kaldıktan sonra yeşil çay içmek oldukça risklidir. Zehirlenmelere neden olabilir. Ne açken Ne tok iken tüketmenizi öneririm.

Saydığım etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

UNUTMAYIN  !

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI DÜZENLİ TÜKETİMİN ARDINDAN ETKİLERİNİ GÖSTERİR. VAY HASTA OLDUM BİR ÇAY İÇEYİM DE GEÇSİN DİYE DÜŞÜNEREK İÇERSENİZ İSTENEN SONUÇLARI GÖREMEZSİNİZ.

 

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

14 thoughts on “Yeşil Çayın Faydaları

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.