Varis Yok Eden Bitkiler ve Kullanımı

Varis yok eden bitkiler ve kullanımı yazımızda sizlere kısaca bu bitkiler ve bitkileri nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğim.

 

Varis yok eden bitkiler ve kullanımı

1 – Zencefil

İltihap sökücü etkiye de sahip olan zencefil bitkisin ağrıyı ve varis görünümünü doğal olarak azaltır. Zencefil, dolaşımı iyileştirmek ve varisli damarların oluşumunu önlemek için kullanılabilecek en iyi bitkilerdendir. Biraz zencefil özünü E vitaminiyle karıştırarak doğrudan cildinizin üzerine uygulayın. Varis yok edici özelliği karşısında sizlerde şaşıracaksınız.

2 – Sarımsak

Sarımsak, içeriğin de iltihap sökücü özelliğe de taşıyan bir çok bileşene sahiptir. 5 diş sarımsağı ezin ve çiğ olarak yiyin. Sarımsak, vücuttaki fazla proteinleri azaltır ve bunun sonucu olarak varisli damarların görünümü de daha iyi hale gelir.

3 – Soğan

Soğan, proteinlerin vücuttaki emilimini ve dağılımını düzenlemek için kullanılabilecek en güzel sebzedir. Buna bağlı olarak, varisli damarların oluşmasını ya da cilt üzerinde görünür hale gelmesini engeller. Her gün çiğ soğan yiyin. Günlük olarak soğan tüketmek vücudunuzu sağlıklı kılar ve cildinizin yenilenmesini sağlar.

4 – Biberiye

Biberiye, stres ve bunalımla savaşmakta birebirdir ama aynı zamanda varisli damarlara karşı da etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Öneriler;

  • Bacaklarınıza zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz, tıkanmış olan kapakçıkların açılmasına yardımcı olacaktır
  • Bol bol su için, günde en az bir fincan yeşil çay içmeyi de ihmal etmeyin
  • Günlük düzenli yürüyüş yapmaya çalışın
  • Evde bacaklarınızı yükseğe kaldırıp, parmak uçlarını bir kendinize, bir ileriye doğru itin. Bacak arkasının nasıl çalıştığını hemen hissedebilirsiniz – bacaktaki kirli kanın yeniden dolaşıma girmesine yardımcı olur
  • Çok dar giyinmemeye özen gösterin, bacaktaki kapakçıkların kapanmasına neden olur
  • Topuklu ayakkabı da aynı şekilde, ayak ve bacaktaki dolaşımı bozar
  • Genellikle meslek hastalığıdır ancak mümkün mertebe oturmaya çalışın

Ayrıca; Brahmi, Sarı Kantaron Otu, Güvercin Ağacı, Çoban Püskülü, Guggul, Ekinezya bitkileride varis yok eden bitkiler arasında sayılabilir. Bu bitkilerimizi de daha sonraki bir yazımızda sizlerle paylaşacağım. Sitemizdeki varis için elma sirkesi ve varis yok etmek için bitkisel kür yazılarına da bir göz atmanızda fayda var.

Sağlıcakla kalın…

Yazar: Melek

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.