Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Selülitlerden Kurtulmanın Yolları

Merhaba takipçiler. Bir çok kadının derdi selülitlerdir. Selülitlerden kurtulmanın yolları ‘na geçmeden önce selülit nedir onu bir bilelim. Selülitte önce yağ birikimi olur, zamanla biriken yağlar damarları sıkıştırarak dolaşımı bozar, dokular beslenemeyip yapıları bozulur. Selülit üç aşamadan oluşur. 1. aşama bakıldığında pek gözükmez ancak sıkıldığında belli olur. 2. aşama nodüler aşamadır. El sorunlu bölgede gezdirildiğinde nodüler tabaka elle hissedilebilir, ayağa kalkınca belirgin hale gelir, tedavi edilebilir. 3. aşamaya fibröz selülit adı verilir. Tabaka yatarken veya ayakta iken her durumda görülebilir. Tabaka bir hayli kalınlaşmış haldedir, tedavi mümkün olmayabilir veya çok yavaş bir şekilde tedaviye yanıt verir.

Selülit Gideren 15 Madde

SELÜLİTTEN KURTULMANIN YOLLARI

*Bir sorunun tedavisine başlamadan önce o soruna neden olan alışkanlıklardan kurtulmak gereklidir.

 1. Kafeinli ürünler vücuttaki çinko mineralinin emilimini engelliyor ve kan dolaşımını aksatıp selülite neden oluyor. Öncelikle kafeinli gıdalardan uzak durum.
 2. Hazır gıdalarda aşırı şeker bulunur, fazla şeker vücutta yağ olarak depolanır ve dolaşımı zayıflatır, zamanla durma nokta getirebilir. Aşırı şeker tüketiminden ve paketlenmiş her üründen uzak durun!
 3. Fazla tuz vücuttan atılamıyor vücutta kalıp su tutmaya ve insanı şişirmeye başlıyor ve dolaşımı aksatıyor. Selülite ve diğer bir çok rahatsızlığa sebep olan özellikle cipslerden ve pakete girmiş her üründen uzak durun.
 4. Doymuş yağ tüketimini en aza indirmeye çalışın. Tereyağı ve zeytin yağı ağırlıklı tüketin. Aksi yağlar direk damarları tıkayıp kişiye selülit olarak dönecektir.
 5. Düzenli su tüketimini alışkanlık haline getirin. Özellikle selüliti olan insanlar günlük muhakkak 2lt su tüketmeli. Su vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 6. Yeşil çayda çok az miktarda kafein vardır ancak güçlü toksin atıcılardan biridir. Günde 2 fincan içilmesinde fayda var.
 7. Bir diğer toksin attırıcı şey ise elmadır. Elma kabuğundaki pektin maddesini ziyan etmeyerek, yani günde bir adet kabuklu elma tüketin.
 8. Düzenli beslenin, Günde iki öğün yeyin. Peygamber efendimiz(sav)’de günde iki öğün yerdi. Sık sık yemek yenildiğinde vücut yenileni sindirmeye çalışılır ama öğün aralarınızda 4 saat olursa vücut yağ yakımına başlar. Bilinenin aksine sık sık yemek yemek vücudu yorar. Diyetisyenler kişilere hızlı kilo verdirmek(müşteri çekmek uğruna) için bu yöntemi kullanırlar ancak o kilolar kısa sürede alınmadığı için kilo sürede kilo vermek sağlıklı değildir. Bir çok sorunu beraberinde getirir.
 9. C ve E vitamini cildi güzelleştirip doku tamirinde görev alırlar. Yani zeytin yağı-yeşil ve kırmızı biberi bolca tüketin.
 10. Selülitlerden, selülit savar hareketleri yapmadan kurtulmak pek mümkün değildir. Mümkündür aslında ancak çok yavaş bir ilerleme olur. Piyasada satılan selülit kremlerinin bilinen kesin bir katkısı bulunmamaktadır. O selülitler krem ile alınmadığı için krem ile kurtulmakta pek mantıklı değildir. AZICIK HAREKET!
 11. Hareket 1 -Kedi pozisyonunda (eller ve dizler yere temas edecek) Versiyon 1- Bacak arkaya uzatılıp yukarı aşağı yapılacak, Versiyon 2- Bacak karına çekilip arkaya uzatılacak ve yukarıya kaldırılacak, Versiyon 3- Ayak ucu yukarı kaldırılacak ve indirilecek, Versiyon 4- Bacak yan tarafa 90 derecelik bir açı yapıp kapanacak

 12. Hareket 2- Yan yatın. Üstte kalan bacağı kırmadan, düz bir şekilde yukarı kaldırıp indirin aynı zamanda ayakla fleks point (parmak ucu içeri ve dışarı) yapıp bacak arkasını esnetin, aynı pozisyonda kalıp dizleri büküp üstte kalan bacağı kaldırıp indirin, hareketin devamında diz kapağını yukarı kaldırıp indirin. Diz kapağı kırıkken yaptığınız hareketleri dizlerinize plates lastiği geçirerek ve ayaklarınıza ağırlık bağlayarak yaparsanız yağ yakımı hızlanır

 13. Hareket 3 – Plates topu üzerinde iken(eller yerde göbek top üzerinde) Versiyon 1- Topukları birbirine değdirip(kurbağa pozisyonu) topukları yukarı kaldırın, Versiyon 2- Topukları birbirine değdirip bacağı uzatın, Versiyon 3- Topukları birbirine değdirip yukarı kaldırın ve bacakları birleştirip açın, Versiyon 4- Ayakları ve bacakları birleştirin ve yukarı kaldırın. Bu hareketler başlarda sizi çok zorlayacak fakat sonuca en hızlı bu hareketler götürecektir.

 14. Hareket 4 – Düzenli tempolu yürüyüş yapın

 15. Yağ yakımında ve tıkalı damarları açmada bitkisel yağlardan da yardım alabilirsiniz. Zambak yağı, Keten yağı, Ardıç yağı, Portakal yağı, Buğday yağı, Nane yağı, Susam yağı, Limon yağı, Biberiye yağı bu yağlar tek tek kullanılabileceği gibi birleştirip de kullanılabilir. Sorunlu bölgeye sürüp azıcık canınız acıyacak şekilde masaj yapın, spordan önce sürmeniz yağ yakımını hızlandırır.

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.