Orion Takım Yıldızı

Orion takım yıldızlarından sadece bir tanesidir. Gökyüzüne bakıp takım yıldızlarını görmek ve onların hikayelerini bilmek bana mutluluk veriyor. Bu yüzden sizlere de anlatmak istedim.

Orion Takım Yıldızı

 

Çıplak gözle bakıldığında dört tanesi dikdörtgen biçiminde bu dikdörtgenin içerisinde de üç tane eğik çizgi üzerinde sıralanmış yıldızdan oluşan toplamda yedi yıldızı görülen bir takım yıldızıdır. Oldukça eski ve köklü bir takım yıldızıdır.

ÖYKÜSÜ

Mitolojik bir hikaye olduğu için bu konuda oldukça fazla öykü var siz hangisini seversiniz, hangisine inanırsınız bilemem, ben en sevdiğim öyküyü anlatacağım sizlere 🙂

Mitolojiye göre Orion deniz tanrısı Poseidon ve Girit kralı Minosun kızı Euryalenin oğludur. İri cüssesi, yakışıklılığı ve karıya kıza düşkünlüğü ile bilinirdi. Ayrıca avcıydı, ormanda vakit geçirmeyi pek severdi. Takım yıldızına baktığımızda sol elinde aslan derisi, sağ elinde ise kırılmaz bir sopa olduğu tasvir edilir. Sakız adası kralı oinopion’un kızı merope’ ye kur yapmış ama başarılı olamamıştır.

Ertesi gün içkiyi fazla kaçırıp Artemis’e kötü sözler söyleyip onu kızdırmıştır. Artemis’ te ona ceza olarak gözlerini kör etmiştir. Orion çareyi ateş ve demir tanrısı Hepaistos’tan geleceğini düşünmüş, çekiç seslerine kulak vere vere kendisini bulmuş ve ondan yardım istemiştir. Hepaistos dünyanın doğusunda doğan güneş ışınlarının yüzüne vurunca gözlerinin açılacağını söylemesinin ardından kahramanımız doğudaki Lemnos adasına gider ve güneşin doğuşunu bekler ve gözleri açılır.

Orion’ un gözlerinin açıldığını öğrenen Artemis onu öldürmek istemiştir ve peşine kocaman bir akrep takmıştır. Bu akrepte Scorpio (takım yıldızı) olarak bilinmekte. Orion akrebi görünce çok korkmuş ve ondan kaçmaya başlamıştır. Bu kovalamaca aylar, yıllar sürmüş en sonunda Artemis onları gökyüzüne çıkarmıştır. Gökyüzünde bu takım yıldızları tam zıt yöndedirler. Orion takım yıldızı doğduğunda Scorpio takım yıldızı batmaktadır. Bu kovalamaca sonsuza kadar devam edecektir ama asla akrep yakışıklı avcıyı yakalayamayacaktır.  Hadi camı açıp  gözlerimizi gökyüzüne dikelim ve onların kovalamacalarını izleyelim. Orion şu an Taurus takım yıldızının yanında,  Scorpio’ da Jüpiter’in hemen altında 😀

 

Her takım yıldızının kendine özgü bir hikayesi vardır. Bu hikayeler eski çok tanrılı dönemlerden kalmaktadır.

scorpio takım yıldızı
scorpio takım yıldızı

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.