Oda Kokusu Yapımı

Oda kokusu için piyasada satılan çeşitler ürünler mevcut. Raflarda satılan istisnasız her ürünün raf ömrünü uzatmak için belirli kimyasallar kullanılır ve bu kimyasallar bizi her türlü rahatsızlığa sürükleyebilir. Tüketim toplumu olmaktan çıkıp üretim toplumu haline gelmek, bir şeyler üretmek için çabalamak gerekir ki dışa bağımlı olmaktan kurtulalım. Marketlerden aldığımız oda kokusunu evde çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem maliyet açısından daha uygundur hemde insana üretmek kadar iyi gelen bir şey yoktur 🙂 Anlayacağınız evde yapılan ürünler hem maddi hem de manevi açıdan rahatlatacak sizi.

Oda Kokusu Yapımı

Bitkisel Yağlardan oda kokusu nasıl yapılır?

  • Oda kokusunu koymak istediğiniz çok büyük olmayan bir kap ayarlayın. Eski parfümlerin içi boşaltıp şişelerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Hem dekoratif oluyorlar hemde parfüm için ekstra şişe almamış olursunuz 😀
  • Şişenizin 3/4 lük kısmına tutucu yağ olan tatlı badem yağı ekleyin ve kalan 1/4 lik kısmada  lavanta yağı ekleyin.(oda kokunuzun hangi kokuda olmasını istiyorsanız o yağı kullanın) Sadece bir kaç damla izopropil alkol damlatırsanız koku odaya daha iyi yayılacaktır.
  • Rattan kamışını yağ karışımına batırıp çıkarın ıslak kısmını yukarıda bırakın ki koku odaya yayılsın ne kadar çok koyarsanız Rattan kamışı koyarsanız koku o kadar çok yayılacaktır.

Oda kokunuz hazır… Yağların kişi üzerinde bıraktığı kokulardan bahsetmek istiyorum biraz da.

Enerji veren canlandıran yağlar: Portakal yağı, Gül yağı, Itır yağı, Ahududu yağı

Rahatlatan uyku getiren yağlar: Lavanta yağı, Ylang ylang yağı, Mersin yağı, Melisa yağı

Nefes açıcı yağlar: Nane yağı, Kivi yağı, Ada çayı yağı, Kimyon yağı, Limon yağı

 

Doğal koku olarak tütsüde kullanabilirsiniz fiyatları çok uygun, evin içerisinde çok güzel bir etki bırakıyor 🙂

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.