Kuru ve Cansız Saçlar İçin Doğal Bakım

Kuru ve cansız saçlar ya saçın kendi yapısındandır yada yetersiz bakım, yanlış uygulamalar sonucu saçlar incelir, kurur, yıpranır. Bu makalede kuru ve cansız saçlar için aromatik yağlardan karışımlar hazırlayacağız. Öncelikle teker teker yağlardan bahsetmek istiyorum.

Kuru ve Cansız Saçlar İçin Doğal Bakım

AROMATİK BİTKİSEL YAĞLAR

Badem yağı: Saçı besler ve dökülmesini önler. Saça parlaklık verir. Saç bakımı dışında kuru ve çatlak ciltleri nemlendirmek için de kullanılabilir. Ayrıca egzama kaşıntılarına iyi gelir, kabızlığı giderir.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çörekotu yağı: Saç dökülmesine ve kepeğe karşı iyi gelir. – Egzamada faydalıdır, grip döneminde bağışık sistemini güçlendirir, vücudun  direncini ve anne sütünü arttırır, Regl döneminin düzenli olmasını sağlar, astım,şeker ve romatizma tedavisinde kullanılır.

Kullanım şekli: Dahilen günde 3 defa bir fincan suya 3-5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Saf zeytin yağı: Saç diplerini güçlendirir. Saçı nemlendirir. – Cildi besler, kabızlığı giderir, basit yaraların pansumanında etkilidir. Karaciğer ve kalbi güçlendirir. Bağırsakları çalıştırır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Ceviz yağı: Doğal nemlendiricidir. Saçı besler. Kuru ciltleri besler ve yumuşatır. Romatizmal ağrılara iyi gelir. Bronzlaşmada kullanılır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Çam Terebentin Yağı: Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeği giderir. Solunum  yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda kullanılır.

Kullanım Şekli: Haricen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 1-2 damla damlatılarak alınır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanır.

Susam Yağı: Saçı besler, dökülmesini önler, saça parlaklık ve canlılık verir. ayrıca yanık tedavisinde de kullanılır.

Kullanım şekli: Dahilen günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 4 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Menekşe Yağı: Saç dökülmesine karşı etkilidir. Saçları nemlendirir ve parlaklık verir. Ayrıca cilt hastalıkları, egzama ve uyuzda kullanılır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Hindistan Cevizi Yağı: Saçı besler ve kuvvetlendirir. Kepeklenmeyi önler. Ayrıca ağız kokularını, bulantı ve kusmayı giderir. Balgam söktürücüdür, idrarı arttırır, iştah açar ve ishale iyi gelir. Ve pastalara esans olarak kullanılır.

Kullanım şekli: Dahilen, günde 2-3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır.

 

TÜM BU YAĞLAR TEK BAŞINA KULLANILABİLECEĞİ GİBİ KARIŞIM YAPILARAK DA KULLANILABİLİR.(Daha çabuk sonuç elde edersiniz) BİTKİSEL YAĞLARIN YOĞUNLUKLARI FARKLI OLDUĞUNDAN KULLANMADAN ÖNCE İYİCE ÇALKALAYINIZ. KAPAĞINI SIKICA KAPATARAK SERİN BİR YERDE VE DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞI ALMAYAN YERDE SAKLAYINIZ.

Sağlıklı saçlar için ipuçları;

  • Kuru ve cansız saçlar kuru iken taranmayı hiç sevmezler.. Duşta iken tarayın saçlarınızı.
  • Saç kurutma makinasını ve düzleştiricileri mümkün mertebe kullanmamaya çalışın. Kullanacağınız zaman ise uygun bakım kremleri uyguladıktan sonra kullanın ki zararı minumuma indirgeyin
  • Sağlıklı saçlar için saçlarınızın her ay düzenli olarak uçlarından aldırın. Daha bakımlı görünen saçlar için bu şart!
  • Çok sık duş almak saçları yıpratır. Saçlarınızı sık sık şampuanlamayın.
  • Bol bol su ve yeşil çay için saçlara parlaklık verir, hücrelerinizi yeniler. Doğru nefes almakta aynı işlevi görür.
  • Kirli havalı ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.
  • Her zaman pozitif düşünün 🙂

SAĞLIKLA KALIN…

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.