Güneşi Selamlama

Güneşi selamlama yoganın yapı taşıdır diyebiliriz. Güneşi selamlama gücü ve esnekliği artırır, fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar. Özellikle gün doğumu saatlerinde yapılır ki güneşin akıl almaz enerjisinden en yüksek düzeyde faydalanmak için. Temelde 7 toplamda 12 hareketten oluşur ve bu hareketler neredeyse tüm kas grubunu çalıştırır aynı zamanda çakraları açar. Düzenli uygulamalar sonucu özellikle omurgada ve tüm bedende esneklik ve rahatlama sağlar. Güneşi selamlama hareketleri esnasında düzenli nefes alış verişi yapmalısınız. Doğru nefes makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Güneşi Selamlama

Güneşi selamlar iken;

  • Gerçekten güneşten enerji alacağınıza inanmalısınız
  • Pozitif düşünmelisiniz
  • Rahat kıyafetler içinde selamlamalısınız
  • Son olarak selamlamadan önce veya sonra duş almanız zindeliğinize zindelik katacak ve güneşten enerji almanız kolaylaşacaktır.

ŞİMDİ HAREKETLERE GÖZ ATALIM

 

1-PRANAMASANA(SELAMLAMA DURUŞU)

Ayaklara eşit şekilde ağırlığı verip eller göğüs hizasında birleştirin. Dengeli nefes alın. Gözlerinizi kapatıp gülümseyebilirsiniz. Güneşin içinizi ısıttığını, size enerji verdiğini ve çakralarınızı hissetmeye çalışın.

2-HASTA UTTASANA

Eller yukarı doğru kaldırın. Belinizi hafifçe bükün ve göğsünüzün açıldığını hissedin. Düzenli nefesi ihmal etmeyin. Bu harekette göğüs çakranızın açıldığını, enerji akışınızdaki hareketlenmeyi hissetmeye çalışın.

3-PADAHASTASANA

Elleri ayakların önüne getiriyoruz. Dizleri kırmamaya özen gösterin. Yeni başlayanlar alışana kadar hasisçe kırabilirler. Kök çakra hareketidir aynı zamanda.

4-ASHWA SANCHALANASANA

Elleri yere sağ dizinizi öne iki elinizin ortasına alın fiziksel rahatsızlık çekenler başlarda resimdeki gibi de yapabilir. Başınızı hafifçe arkaya atın ve tek bir noktada odaklanır düzenli nefes almaya devam edin. Kalp çakrasını açar.

5-PARVATASANA(DAĞ POZİSYONU)

 

Eller yerde kalmaya devam ederken kalçayı kaldırıp geriye doğru yükseltin. Her harekette kalbinizin, zihninizin ve tüm bedeninizin esnediğini ve enerji ile dolduğunu hissedin. Kök çakma hareketidir.

6-ASTHANGA NAMASKARA

Dizleri yere bükün omuzları yere değdirin. Nefesi bırakmayın. Göğüs çakra hareketidir.

7-BHUJANGASANA (KOBRA DURUŞU)

Ellerinizi sıkıca yere bastırın ve üst bedeninizi görseldeki gibi havaya kaldırın. Gözlerinizi bir noktada sabitleyin, nefesle birlikte içinize enerji dolduğunu ve belinizin esnediğini hissedin. Göbek ve sakral çakra açmaya da yarar.

8-PARVATASANA(DAĞ POZİSYONU)

Eller ve ayaklar yerde iken sadece kalçayı kaldırıp dağ pozisyonuna geçin. Başınızı karnınıza doğru çekin. Kök çakra açma dışında kol ve bacak kaslarınızı da geliştiren bir harekettir.

9-ASHWA SANCHALANASANA

Bu kez sol ayağınızı ellerinizin arasına alıp başınızı geriye doğru atın. Bacakların esneyip rahatladığının farkına varın.

10-PADAHASTASANA

Padahastana haretine dönün.

11-HASTA UTTASANA

Bir turun yavaşça sonuna gelirken yukarı doğru selamlama hareketine dönüp…

12-PRANAMASANA(SELAMLAMA DURUŞU)

Selamlama duruşuna geçerek bir turu bitirmiş, güneşi selamlamış, ona şükranlarımızı sunmuş, güneşin enerjisi ile içimize güneş ve enerji doldurmuş olduk. Günün ilk güneş ışınlarına karşı karşı en 3-5 tur yapmanız gününüzün zinde geçmesi için yeterli olacaktır.

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

1 thought on “Güneşi Selamlama

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.