Evde Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı genellikle ihmal edilen edilen bir konudur. Yoğun yaşam temposundan ellerimize pek vakit ayıramıyoruz. Ellerimiz kuruyor, tırnaklarımız güçsüzleşiyor, kırılıyor, tırnak etlerimiz soyuluyor. Vücut sinyal veriyor ilgiye, alakaya, bakıma muhtacım diyor. Bugün sizlere el ve tırnak bakımı için çeşitli tarifler ve önerilerde bulunacağım.

Evde Tırnak Bakımı

 

MANİKÜR YAPMANIN PÜF NOKTALARI

 • Manikür yaparken tırnak etlerinizi kesmektense tırnak yataklarınızı nemlendirmenizi ve tırnak etlerinizi ittirerek şekil vermenizi öneririm. Çünkü tırnak etleri kesildiğinde kesilen yerlerden mikrop kapma olasılığı artar ve kesmek daha zahmetlidir, hele ki evde manikür yapmaya yeni başlamışsanız ve derinden kesmişseniz acısını günlerce çekersiniz. Ellerinizi nemli iken tırnak etlerinizi ittirmeyi alışkanlık haline getirin bir süre sonra şeklini alacaktır ve eskisi kadar uzamayacaktır.
 • Manikür yaparken törpüleme işlemi esnasında törpüyü iki yönlü (sağ-sol) değilde tek yönlü kullanmak gerekir. Sadece sağ veya sol tarafa çekerek. Çift yönlü kullanırsanız tırnak üzerindeki katmanlar açılır ve kırılmalara neden olur.
 • Elleri yıkadıktan sonra nemlendirmeye özen gösterin.
 • Güçsüz ve kırılgan tırnaklar B vitamini eksikliğinin bir göstergesidir.
 • Tırnak üzerindeki beyaz beyaz noktalar ise E vitamini eksikliğinin göstergesidir.

1.TIRNAK BAKIM TÜRÜ

Malzemeler;

 • Bir yemek kaşığı vazalin
 • Bir ampül B vitamini
 • Bir tatlı kaşığı zeytin yağı (E vitamini)

Tüm malzemeleri homojen bir karışım elde edene kadar karıştırıyoruz ve bir kaba alıyoruz. Uzun süreli kullanabilirsiniz bu kremi ani ısı değişimlerine maruz bırakmayın.( Kalorifer üzerine koyup ılıtma gibi vs) Bu kremi tırnak yataklarına masaj yaparak sürüyoruz, sonra tırnak etlerini ittiriyoruz. Çıkmış olan tırnak için değilde çıkacak olan tırnakların daha güçlü ve parlak çıkmasını sağlayacak bu krem. Ve tırnak üzerindeki çizgileri, beyaz noktaları giderecektir.

2.TIRNAK BAKIM TÜRÜ

Malzemeler;

 • Saç boyama işlemi için kullanılan eldivenlerden veya mutfak eldivenlerinden
 • Günlük kullandığınız nemlendirici kremlerinizden dökün. Bir veya bir kaç tane olursa daha etkili olur.
 • Argan yapı, papatya yağı, hindistan cevizi yağı, gliserin yağı, hint yağı, zeytin yağı elinizde ne varsa içine koyun. Karışım tamamlandıktan sonra eldiveni ellerinize geçirin. On- on beş dakika bekletin beklerken parmak uçlarınıza masaj yapın tırnak etlerinizi yumuşatın. Eldiveni çıkarınca elinizde kalan kremleri ellerinize masaj yaparak yedirin. Tırnak etlerinizi ittirin, şekil alsın. Bu işlemi akşam yapar, ellerinize eldiven geçirip yatarsanız sabaha yumuşacık olur elleriniz.

3. TIRNAK BAKIM TÜRÜ

Ojeden kaynaklı sararmaları gidermek için mutfakta kullandığınız limonları atmayın. İçerisine bir kaç damla zeytin yağı damlatıp ojesiz parmaklarınızı ovuşturun. Tırnak sararmalarınızı geçirmekle birlikte zeytin yağı nemlendirip bakım yapar.

EL İÇİN PEELİNG

Bir tatlı şeker ve bir çorba kaşığı zeytin yağını parmaklarınızla karıştırın ve karışımdan bir miktar alarak ellerinize sürün. Elleriniz ölü deriden arınacak ve zeytin yağı sayesinde yumuşacık olacak.

ÖNEMLİ TAVSİYELER;

 • Tırnak altında gözüken pembecikler kan hücreleridir. Oje sürüldüğünde öncelikle tırnak yüzeyi zarar görür. Ne kadar zarar verdiğini tırnağı nasıl sararttığından anlayabilirsiniz. Oje tırnak altına kadar işleyebiliyor ve ojedeki kimyasallar direk kana karışıyor. Oje ve asetonda ki kimyasallar kapağı açıldığında aldığınız koku burun, boğaz,sindirim sistemi, tırnak altına işleyerek bir çok bakımdan sağlığı tehdit ediyor. Oje ve aseton kokusuna maruz kalanlar bir süre sonra bronşit, solunum yolu, alerji rahatsızlıklarına mahkumdur. Oje ve aseton zararından bir nebze kurtulmanın yolu maske takmaktır. Mümkünse oje kullanmamanızı tavsiye ediyorum.
 • Tırnak bakımı ürünleriniz sadece size ait olsun ve her kullanımdan önce dezenfekte edin. Törpüleri sık sık değiştirmeye özen gösterin.

 

 

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.