Cilt Lekeleri için Maske ve Öneriler

Cilt lekelerinden vereceğim maske tarifleri ve öneriler ile kurtulmanız mümkün. Cilt tonu üzerindeki lekeler zamanla giderilebilir ama lekeleri geçirmeye çalışmadan öncelikle bu lekeler neden oluyor bunu bilip ona karşı önlem almak gereklidir.

Cilt lekelerinin en büyük nedeni güneş lekeleridir. D vitamini elbetteki faydalıdır ama her şeyde olduğu gibi güneşinde fazlası zarar. Yaz kış güneşin zararlı etkilerine karşı önlem almak gerekir. UV ışınlarından maksimum ölçüde koruyan güneş kremleri tercih edilmelidir.

Yaşın ilerlemesi sonucu ciltte koyu lekeler oluşmaya başlar. Adet döneminde de hormanlarda değişmeler meydana geldiği için ciltte sivilceler çıkabilir.

Kullanılan makyaj malzemeleri sonucunda da ciltte renk farklılıkları meydana gelir. Kalitesiz makyaj malzemeleri, cildi düzgün temizlememe yüzünüzdeki ton farklılığının hızla artmasına neden olacaktır. Aşağıdaki maskeleri kullanacağınız zaman diliminde makyaj yapımını azaltmalı mümkünse bırakmanızı öneriyorum.

Cilt Tonunu Eşitlemek

Cilt lekelerinden azaltmak ve kurtulmak mümkündür. Her şeyden önce bilmenizi istiyorum, insan doğumundan bu yana sürekli değişim ve gelişim halindedir, öyle ki  şu anki hücrelerin hiç biri doğduğundaki gibi değildir. Her hücre değişmiş yenilenmiştir. İnsan vücudunun %60 ı sudur. Vücudumuza yeterli su verir, doğru nefes almayı öğretirsek  hücreler daha hızlı yenilenir. Yani ciltteki ton farklılığından kurtulmak istiyorsanız öncelikle bol su tüketeceksiniz ve doğru nefes teknikleri ile vücudunuza daha fazla oksijen girmesini sağlayacaksınız. Şimdi gelelim maske tariflerine 🙂

KARBONATLI VE YOĞURTLU MASKE

Gerekli malzemeler;

  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Bir tatlı kaşığı yoğurt

Yoğurt ve karbonatı bir kapta krem kıvamını alana dek karıştırıyoruz. Malzemeler ilk başta biraz köpürecektir, korkmanıza gerek yok bir süre sonra geçecektir. Normal cilt tipine sahip kişiler maskeyi yüzlerinde 20-25 dakika, hassas cilde sahip kişilerin 10 dakika tutması yeterli olacaktır. Dudak ve göz çevrenize değdirmemeye özen gösterin. Soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada iki üç kez uyguladıktan sonra cilt tonundaki düzelimi gözlemleyebilirsiniz.

YEŞİL MASKE

Gerekli malzemeler;

  • Su
  • Maydonoz
  • Beyaz kil

Öncelikle maydonoz saplarını bir kaba alıp kaynatmaya başlıyoruz, sapların yumuşadığından emin olduktan sonra maydonoz yapraklarını da içine atıp bir müddet daha kaynatıyoruz. Saplar ve yaprakların yumuşadığından emin olduktan sonra ocağı kapatıp maydonoz suyunu bir kaba sap ve yaprakları maskeyi yapacağımız kaba alıyoruz ve yeşillikleri eziyoruz. Ezilmiş maydonozların üzerine bir miktar kil ve maydonoz suyunu ekliyoruz. Ne çok katı nede çok cıvık ikisinin ortasında bir maske elde edip yüzümüze uyguluyoruz. Kil kuruyana kadar bekledikten sonra yüzümüzü soğuk su ile yıkıyoruz. Bu maskeleri önce ufak bir alanda denemekte fayda var. Fazla kızarıklık olursa kullanmayın.

 

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ

Düzenli yürüyüş kan dolaşımını hızlandırır ve cildin daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca C ve E vitamini güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor, bu vitaminleri ihmal etmeden tüketin 😉

YEŞİL ÇAY

Ben yeşil çay demleyeceğim zaman bazen iki ölçek yapıp minik buz kalıplarına koyup donduruyorum. Uyandığım zaman yüzümü yıkadıktan sonra bir tane yeşil çay buz küpümü alıp yüzümde eriyene kadar gezdiriyorum.

  • Uyku açıyor
  • Kırışıklık oluşumunu önlüyor
  • Parlaklık veriyor
  • Zindelik sağlıyor
  • Yeşil çay mücizesiyle cilt tonu dengesini koruyor

Yine yeşil çay yaptığınızda iki adet makyaj temizleme pamuğuna veya peçeteye döküp gözlerinizin üzerine koyup 15-20 dakika beklettiğinizde hem göz çevresindeki morlukları gideriyor hem de gözleri müthiş rahatlatıp dinlendiriyor.

HEPİNİZE SAĞLIKLI, NEŞE DOLU GÜNLER DİLERİM…

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.