Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözüm

Cilt çatlakları belli dönemlerdeki olayların vücudumuzda bıraktığı hoş olmayan, kimi zaman sinir bozan lekelerdir.

CİLT ÇATLAĞI NEDEN OLUR

  • Gebelik
  • Ergenlikte vücudu hızlı bir şekilde büyümesi
  • Hızlı kilo alıp verme
  • Vücudun nemsiz kalması
  • Yetersiz su tüketimi
  • Sporsuz bir hayat

Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözüm

Cilt çatlakları yukarıda saydığım nedenlerden ötürü ani genişlemeler sonucu cilt altındaki yırtıklar önce vücutta mor çizgiler oluşturur. Ardından bu morluklar gümüşi gri rengini alır. Çatlakları tamamen geçirmek şimdilik mümkün değil maalesef. Ancak erken davranırsanız çatlak oluşmadan gebeliği sonlandırabilirsiniz.

Biz kadınlar her zaman mükemmel bir cilde, mükemmel bir fiziğe sahip olmak isteriz. Peki bunlar için ne kadar çaba gösteriyoruz. Kaçınız günde üç saat spor yapıyor? Kaçınız her gün 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirdi? Kaçınız duştan sonra vücudunu nemlendiriyor? Anacım bunları yapmadan mükemmel cilde, fiziğe sahip olunmaz. Piyasada şu an mucizeler vaat eden onlarca belki de yüzlerce ürün var. Hepsi ticari amaçla çıkan ürünler. Kimsenin umurunda değil sizin sağlığınız. Onlar sizden alacağı parayı önemser sadece. Kendi sağlığınızı sizden başka önemseyen olmaz. O yüzden ne varsa doğada, doğallıkta var diyerekten sizlere bir kaç öneride bulunacağım bugün.

ÖNERİLER

  • Günde en az 2-2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin
  • Düzenli spor yapıp, vücudunuzu esnetin ki hem kilonuz sabit kalsın, hem vücudunuzun esnekliği artsın, hem de çatlak oluşumuna mahal vermeyin. Her gün güneşi selamlasanız bile başlangıç için yeterli olur.
  • Vücudunuzu sürekli nemlendirin
  • Paketlenmiş hazır gıdalardan, hamur işlerinden uzak durmaya çalışın

CİLDİ NEMLENDİRMEK BİTKİSEL YAĞLAR

KAKAO YAĞI: Kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatır. Ayrıca vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar, iştah açıcıdır. Vücuda kuvvet verir, bronzlaşmak için kullanılır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

SAF ZEYTİN YAĞI: Cildi besler, onarıcı etkisi vardır. Ayrıca karaciğer ve kalbi güçlendirir. Prof. dr. Canan Karatay zeytin yağı anne sütüne eş değerdedir diyor. Bol bol tüketin.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

KANTORON YAĞI: Yara ve yanıkları iz bırakmadan geçirir. Cilt lekelerini giderir. Ayrıca Ülser gastritte iyileştirmeyi hızlandırır, bağırsak solucanlarını düşürür. Hemoroitte etkilidir.

Kullanım şekli: Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

MELİSA YAĞI: Cildi güzelleştirir. Ayrıca beyin damarlarını açar, baş ağrısı ve migrende kullanılır. Kas ağrılarında faydalıdır. Mideyi yatıştırıcı ve gaz gidericidir.Mide ülserinde kullanılır.

Kullanım şekli: Dahilen günde 3 defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

GLİSERİN YAĞI: Ciltteki, ayaktaki, eldeki çatlakları giderir. Cildi besleyici ve yumuşatıcıdır. Romatizma ağrılarına iyi gelir.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

GÜL YAĞI: Doğum lekelerini hafifletmeye yardımcı olur. Cilde canlılık verir. Cilt temizliğinde kullanılır. Ayrıca boğaz ağrılarında gargara yapılarak uygulanır. Koku verici olarak kullanılır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

TATLI BADEM YAĞI: Kuru ve çatlak ciltleri nemlendirir. Ayrıca saç bakımında kullanılır. Saça parlaklık verir. Egzama kaşıntılarında faydalıdır.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

KAYISI YAĞI: Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Özellikle yüz temizliğinde kullanılır, akneleri temizler. Cilde canlılık verir. Yaşlanmaya ortaya çıkan kırışıklıkları giderir.

Kullanım şekli: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

 

Aktarlardan doğallığından emin olduğunuz yağları alın. Cilt çatlakları oluşumunu önlemek için tüm bu yağları tek tekte kullanabileceğiniz gibi karıştırıp da  kullanabilirsiniz. Yağların yoğunlukları farklı olduğundan kullanım öncesi iyice çalkalayınız. Kapağın sıkıca kapatıp serin bir yerde ve doğrudan güneş ışığı almayan yerde saklayınız.

Sağlıklı günler dilerim…

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.