Çakra Nedir?

Çakra Nedir sorusunun cevabı kısaca: Sanskritçe tekerlek, döngü, enerji merkezi demektir. Biraz daha açalım. İnsan vücudunda bağışıklık sistemi, duygular, organların işleyişi enerjimiz tarafından yönetilir. Çakralar omurganın tabanından başınızın tepesine kadar uzanır. Her çakranın kendi titreşim frekansı, rengi, sorumlu olduğu organı, ruhsal işlevi vardır ve günlük yaşamdaki alışkanlıklarımızdan, olaylardan tıkanabilir sonuç olarak psikolojik, ruhsal, fiziksel, duygusal sıkıntılar baş gösterir.

Çakralar nasıl tıkanır ?

Sinir, stres, sigara, alkol, yemek yeme alışkanlıklarımız, gürültü, olumsuz düşünceler, baskılardan dolayı tıkanır.

Çakralar nasıl açılır ?  

Etkilenen enerji merkezimize pozitif dengeyi sağlamak, çakralardaki tıkanıklığı ve blokajları kaldırmak için en etkili yöntemler;

Reiki

Bilinçli Nefes

Tai Chi

Çakra Meditasyonları

Akapunktur

Yoga

Aromaterapi

ÇAKRALARI TANIYALIM

Çakra Nedir?

 

1- KÖK (MULADHARA)  ÇAKRA

Rengi kırmızı elementi topraktır

Pozisyonu omurganın tabanıdır

İstikrar, güvenlik ve temel ihtiyaçlarımızın çakrasıdır. Bu çakra açık olduğunda kendimizi güvende ve korkusuz hissederiz, tıkalı olduğunda ise yorgunluk, halsizlik, asabilik sempomlarını görürüz. Sonuç olarak kilo artışı, kabızlık ve prostat problemleri gözlenir.

2- SAKRAL (SVATHİSTHANA) ÇAKRA

Rengi turuncu elementi sudur

Pozisyonu alt karın bölgesi

Yaratıcılığımız, iştahımız ve cinsel merkezimizdir. Yemek, sosyal ve zihinsel eylemlerden neşe ve mutlu olmak için sakral çakra dengede olmalıdır, burada blokaj olması halinde cinselliği ve doğurganlığı olumsuz etkiler. Ayrıca kadın hastalıkları ve üroloji problemleri yaşanır.

3- GÖBEK (MANİPURA) ÇAKRA

Rengi sarı elementi atomdur.

Pozisyonu göbeğin iki parmak üstüdür.

Cesaret ve kendinden eminlik ile alakalı çakradır. Vücudun enerji deposudur. Safra kesesi, mide, karaciğer, pankreas, , dalak bağırsaklardan sorumludur.

Manipura tıkandığında iç organlarda rahatsızlıklar meydana gelir. Halsizlik çalışmama isteği gözlenir kişide.  İş ve para şansı kapanır.

4- KALP (ANAHATA) ÇAKRA

Renk yeşil elementi havadır.

Pozisyon olarak göğüs kafesinin ortasında kalp dolaylarında yer alır.

Anahata yedi çakranın ortasında bulunduğu için ruhun alt ve üst çakraları bağlayıcı görevi görür. Aşk ve bağlantı ile ilgilidir. Akciğer, bronşlar, kalp ve göğüslerden sorumludur. Hayati anlamda sevgi  alışverişi, aile mutluluğu, ikili ilişkilerden, ruhsal sağlığımızdan sorumludur. Anahata tıkandığında bronşlarda, akciğer, kalp ve göğüslerde hastalıklar meydana gelir. Tansiyon, panik atak, stres, depresyon sıkıntıları baş gösterebilir.

5-  BOĞAZ ( VİSHOUDDHA) ÇAKRA

Rengi mavi elementi efir’dir.

Pozisyonu boğazın ortasındadır.

Çene, burun, boğaz, dil, bademcik, tiroid bezlerinden sorumludur.

Sözlü anlatım yeteneğimiz, doğruyu konuşma yetimizle alakalı çakramızdır. Vishouddha tıkandığında bademcik, boğaz, burun, tiroid bezlerinde hastalıklar görülebilir.

Vishouddha kanalı çok açıldığında kişide boş konuşmalar, dedikoduculuk görülebilir. Az çalışmasında ise kişi kendini ifade etmekte zorlanır.

6-ALIN (ANJA) ÇAKRA

Rengi koyu mavi elementi……

İki kaşın ortasından iki parmak yukarısındadır.

Sezgi merkezimizdir. Anja’nın açılması durumunda sezgiler kuvvetlenir. Beynin sağ ve sol lobu dengeli olur. Anja az çalıştığında manevi eksiklik, hayal gücünde yoksunluklar görülebilir, çok çalışması durumunda kişi fazla hayalci olur.

7-TAÇ (ŞAHASRARA) ÇAKRA 

Rengi mor elementi absolyut’tur.

Başın tepesinde yer alır.

Daha yüksek benliğimize, ilahi olana aydınlanmanın ve ruhani bağlantının çakrasıdır.  Şahasraranın dengeli çalışması hayat amacını bulup onu gerçekleştirmekle ilgilidir,  fazla çalışması durumunda ise kişinin dünyadan el etek çekeceği söylenir. Az çalışması durumunda ise hayatı anlamsız görme, ruhaniyetin ve maneviyatın reddi, maddiyata aşırı düşkünlük görülebilir.

SAĞLIK DOLU GÜNLER DİLİYORUM 🙂

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.