Birikim Yapmanın Yolları

Birikim Yapmanın Yolları

Merhaba sevgili arkadaşlar, son yazılarımda vitamin ve mineraller konusuna ağırlık vermiştim ancak ülkenin gündemi gereği böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum. Doların 6.50 yi gördüğü bu günlerde halkımız birikim yapmak bir yana dursun, nasıl geçineceğim, ay sonunu nasıl getireceğim soruları ile bunalmış durumda.

Öncelikle ülkemizin bu duruma gelmesinin nedeni her anlamda kendini yeterince geliştiremiyor oluşu olduğunu unutmayalım. Olaya geniş bir açıdan baktığımızda öncelikle ülkeye daha sonra kendimize yararlı ataklar yapmakta fayda var. Ülkemize ve de kendi cebimize en çok katkıda bulunacak girişim tüketimci olmaktan çıkmaya bakıyor.

 

Birikim Yapmanın Yolları

  1. İhtiyaçlarımızı elimizden geldiğince satın alarak gidermeye değil, kendimiz üreterek gidermeye çalışalım. Örneğin pazarda domatesin kilosu 2 TL iken bir domates fidesinin tanesi 50 kuruş. Aldığınız güzel bir domatesin çekirdeklerinden bile kendi domates fidenizi yetiştirebilirsiniz. Neredeyse bütün evlerde balkon bulunuyor. Egzoz dumanına maruz kalmayacak arka balkonunuzu bahçeniz yaparak pazar masrafından kurtulabilirsiniz. Balkonu olmayanlar cam kenarlarına odalarının köşelerine koyabilir bitkilerini.
  2. Hazır gıdayı hayatınızdan çıkarın. Pakete girmiş olan bütün ürünlere raf ömrünü uzatmak için belirli kimyasal maddeler uygulanır. Bu kimyasal maddeler insana zarar verir. Günümüzde kanserlerin aşırı derecede armasının bir nedeni de hazır gıdalardır. Hem sağlığınıza hemde cebinize zararı olan hazır gıdalardan kurtulmaya bakın. En azından minimum seviyeye indirmeye gayret edin.
  3. Muhakkak bir kumbaranız olsun, belirli şeylerden feragat ederek elinizde kalan paraları kumbaraya atın, zamanla aslında ihtiyacınız olmayan şeylere ne kadar çok para verdiğinizi göreceksiniz.
  4. Kişisel bakım ürünlerini satın almaktansa evinizde olan doğal malzemeler ile de doğal bakım yapabilirsiniz. (Tırnak kırılmaları, tırnak güçsüzlüğü ve tırnak üzerinde oluşan beyazlıklar için harika bir karışım hazırladım. Videosu işte burada Birde yüzdeki ton farklılıklarını gideren, gençleştiren ve güzelleştiren bir tonik hazırladım. Onun videosunu henüz hazırlayamadım. Onu da hazırlayıp aynı kanalda paylaşacağım.)
  5. Bütçenize katkı sağlaması için, yeni şeyler öğrenmeye özen gösterin. Yeni ve güzel şeyler ürettiğinizde sizin satmak için bir çabaya girmenize gerek kalmayacaktır. Ürününüz zaten kendi kendini duyurup, pazarlayacaktır.
  6. Almak zorunda olduğunuz ihtiyaçların indirime girmesini bekleyin ve indirime girdiğinde stoklayın ki kara geçin.
  7. Asıl işinize ek olarak kolaylıkla para kazanabilmenin yollarını araştırın.

Çok sevdiğim bir söz var;  İhtiyaçlarınız ne kadar az olursa o kadar özgürsünüz demektir. İhtiyaçlarınızı azaltın. Bir şey alacağınız zaman bu gerçekten ihtiyacım mı diye iki kez düşünün ve sonunda özgürlüğün tadını çıkarın.

Az uyku, az konuşup ve az yemek yemek gerektiğini unutmayalım. Sevgiler..

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.