Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ayak bakımı çoğu zaman ihmal edilen bir konudur. Yeterli ilgi ve alaka gösterilmediğinden çeşitli sorunlar meydana gelebiliyor. Nasır, ayak kokusu, mantar, ağrılar, şişkinlikler vs vs. Kişinin kendine daha çok değer verip,sevip, saygı duyması için kendine bakım yapması gerekir. Unutmayın siz özel ve değerlisiniz 😉 Haydi biraz kendimizi şımartmanın  yollarına bakalım…

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

DOĞAL AYAK BAKIMI

SU

Günün koşturmacasından, yoğunluktan bazen ayaklarımızı yıkamaya fırsat bulamıyoruz, eve gelince yorgunluktan bir köşeye devrilip kalıyoruz. İşte böyle olmaz!  Hem kendimize hemde ailemize eve gelince ayakları sabunla yıkamayı alışkanlık haline getirmeli-getirtmeliyiz. Ayakları nemli bırakmamaya özen gösterin. Nemli kalan bölgelerde mantar oluşma riski oldukça yüksektir.

PONZA TAŞI

En iyi en doğal ve en etkili ayak bakım ürünü ponza taşıdır diyebilirim. Ölü deriden arındırıp, yumuşama sağlıyor. Duşta yumuşayan ayaklara ve özellikle nasırlara yumuşak bir şekilde uygulamayı alışkanlık haline getirin. Yine duşta yumuşayan ayaklarınızı ellerinizle ovalayıp ölü derisinden arındırabilirsiniz. İki yöntemde ayakları oldukça yumuşatıp rahatlatıyor.

BAKIM KREMİ

Sabah uyandığınızda yumuşacık ayaklara sahip olmak oldukça kolay. Yatmadan önce herhangi bir bakım kremini ayaklarınıza sürüp bir güzel masaj yaparak yedirdikten sonra birde pamuklu, ayağınızı sıkmayan bir çorap giyip uykuya dalarsanız sabah uyandığınızda ayaklarınızın adeta pamuk gibi olduğunu göreceksiniz. Gündelik hayatta da ayağınızı sıkmayan çoraplar giymemeye özen gösterin.

PEELİNG

Ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulmanın bir diğer yolu da peeling yapmaktır. Şeker ile badem yağı jojoba yağı, kivi yağı, zeytin yağı(yağ listesi uzar gider. Çok yakında aromatik bitkisel yağlar için uzunca bir makale yazacağım :)) Bu saydığım yağlardan birini ekleyip karıştırıp ayağınıza narince, dairesel şekilde masaj yapın. Şeker ölü derinden arındırır, bitkisel yağda nemlendirip koruma sağlar. Vücuttaki tüm damarlar ayaklar altından geçmektedir. Yani ayağa yapılan masaj sadece ayağa yapılan masaj değildir. Tüm vücudunuzu dinlendirmiş olursunuz. Ayak masajını alışkanlık haline getirin 😉

TUZLU SU AYAK BANYOSU

Ayaklarınızı alacak büyüklükte bir leğene sıcak su doldurup içine ayak bakım tuzu ekleyin. Veya deniz tuzu oda yoksa normal tuz ekleyip karıştırın. Bir müddet bekledikten sonra ayaklarınızı koyup 15-20 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Soğuk su kan dolaşımınızı hızlandırır, rahatlatır.

DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ

Seçtiğiniz ayakkabının sizin için gerçekte doğru ayakkabı olduğuna emin olduktan sonra alın. Ayakkabıyı günün sonunda almaya çalışın. Gün boyunca yorulup şişen ayaklarınız hangi ayakkabıda rahat ediyorsa sizin için doğru ayakkabı odur.

KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ

Bakım ürünleri kişisel olmalıdır. Manikür, pedikür aletlerinizi kimseyle paylaşmayın her kullanım öncesi mutlaka dezenfekte edin.

 

 

Yazar: Kanatsız Melek

Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven biriyim. Bu sayfa aracılığı ile bilgi birikimi mi siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. :)

Bir yorum yaparak siz de katkıda bulunun, yada merak ettiklerinizi sorun !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.